Jak zrobić wianek z kwiatów polnych

Posted by on 30 kwietnia, 2011 in Smaczne Inspiracje, Zrób to sam

Jak zrobić wianek z kwiatów polnych

Sezon majówkowy rozpoczęty. W takcie wycieczek i zabaw na świeżym powietrzu, zawsze znajdzie się czas na zabawę w wyplatanie wianków, girland a może i wieńcy – dla siebie, ukochanej osoby albo bohatera wycieczki.

Wyplatanie wianków, to nie tylko świetna zabawa, ale i sposób na:
ćwiczenie koncentracji uwagi, usprawnianie pracy rąk, w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej, stymulowanie pracy zarówno prawej, jak i lewej ręki.

Jest majówka, w atmosferze relaksu, jest czas na zabawę i ćwiczenia, które nie koniecznie muszą być przykre i nudne, a co najważniejsze przynoszą natychmiastowy efekt pracy – wyjątkowy wianek :-) 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I Sposób

Potrzebujemy:

  • kwiaty polne,
  • cienki sznurek lub grubsze nici,

Formujemy mały bukiecik z kwiatów, związujemy go sznurkiem. Formujemy kolejny bukiecik lub dodajemy pojedynczy kwiat i dowiązujemy go poprzedniej wiązki kwiatów na tzw. okrętkę (nie wiem czy ktoś znam takie określenie ;-)). Tak jak to jest przedstawione na zdjęciu poniżej. Gdy nasz wianek osiągnie odpowiednią długość, związujemy koniec z początkiem i gotowe. 

II Sposób

Potrzebujemy:

  • kwiaty polne,
  • nóż (nie koniecznie),

Na łodydze kwiatka robimy małe nacięcie na wylot. Można to zrobić paznokciem, ale w przypadku kwiatów o miękkiej łodydze, lepiej nacięcie zrobić przy pomocy końcówki ostrego noża. Przekładamy łodygę drugiego kwiatka i przeciągamy go tak, aby główka kwiatka oparła się o łodygę z otworem. Na łodydze kwiatka, który dodaliśmy robimy nacięcie i przekładamy łodygę nowego kwiatka i powtarzamy tą czynność tak długo, aż wianek osiągnie odpowiednią długość. Koniec splątujemy z początkiem i gotowe. Jeśli chodzi o długość jaka powinna mieć łodyga kwiatka to zwłaszcza na początku zabawy tą techniką, dobrze jak nie jest zbyt krótka (ok 10 – 15 cm), te długie łodyżki można oplątywać dookoła elementów wianka, nie będą przeszkadzać, a go dodatkowo wzmocnią.


III Sposób

Potrzebujemy:

  • kwiaty polne,

Kto potrafi wyplatać zwykły warkocz, ten bez problemu wyplecie ten wianek. Do tego wianka lepiej przygotować kwiaty z długimi łodygami. Zaczynamy od 3 kwiatów. Można sobie pomóc i związać te 3 kwiaty sznurkiem. I zaczynamy wyplatać najzwyklejszy warkocz z tym, że za każdym razem, gdy robimy kolejne sploty warkocza dodajemy po 1 kwiatku. Gdy warkocz osiągnie długość równą obwodowi głowy, splątujemy koniec z początkiem, przeplatając łodygi przez sploty początku warkocza.

Ten wianek można wykonać bez pomocy sznurka, ale warto go w razie czego mieć, gdy będzie na początku trudno, aby dziecko się zbyt szybko nie zniechęciło.