Jak zrobić karmnik dla sikorek?

Posted by on 10 stycznia, 2015 in Smaczne Inspiracje, Zrób to sam

Jak zrobić karmnik dla sikorek?

W tym roku zima jest dość ciepła, śniegu jak na lekarstwo, ale już było parę dość mroźnych dni a ziemia pokryła się białym puchem.

Coroczne przygotowywanie karminków dla ptaków, to rytuał i frajda, szczególnie dla najmłodszych dzieci, gdy mogą obserwować przylatujące po pożywienie ptaki. Najczęstszymi gośćmi naszej zimowej stołówki są sikorki.

W karminkowym menu: kawałek słoninki i ziarna, suszone owoce oraz płatki zbożowe zatopione w tłuszczu.

 

1_ Dokarmianie ptaków

Do przygotowania karmnika potrzebujemy:

  • drut,
  • plastikowy kubeczek,
  • patyczki,
  • kawałek słoniny,
  • smalec,
  • ziarna: słonecznik pszenica, mak, owies, itd
  • płatki zbożowe,
  • suszone owoce,

 

Na dnie plastikowego kubeczka robimy otwór, przeciągamy przez niego drut, przy dnie kubeczka zaplątujemy drut wokół małego patyczka.

Na jednym końcu druta robimy pętelkę będzie, dzięki niej karmnik zawiśnie na gałęzi drzewa, a na drugim końcu oplątujemy wokół druta większy patyczek, na którym będą mogły siadać przylatujące do karmnika ptaki.

W garnku rozgrzewamy smalec, dodajemy ziarna i suszone owoce. Gdy mieszanka przestygnie, napełniamy nią plastikowy kubeczek karmnika. dokładnie całość ubijamy łyżką.

 

Na drugi drut nabijamy kawałek słoniny. Tak samo jak poprzednio, trzeba z druta uformować na jednym końcu zawieszkę , a na drugim doczepić patyk.

Sposób formowania druta ilustruje zdjęcie poniżej. Starsze dzieci w wieku szkolnym z tym zadaniem radzą sobie samodzielnie, przedszkolakom na każdym etapie pracy potrzebna jest pomoc dorosłego.

W przygotowaniu karmików dzieci maja dużo frajdy, jeszcze więcej zabawy przynosi obserwowanie przylatujących ptaków, wspólna dokumentacja fotograficzna tych chwil i późniejsze oglądanie zdjęć :-)

 

3_ Dokarmianie ptaków

 

4_ Dokarmianie ptaków

7_ Dokarmianie ptaków

9_ Dokarmianie ptaków

 

2_ Dokarmianie ptaków

1_ Dokarmianie ptaków

5_ Dokarmianie ptaków

 

10_ Dokarmianie ptaków