Pisanki pozytyw i negatyw, zdobienie krok po kroku

Posted by on 22 marca, 2018 in Bez kategorii, Smaczne Inspiracje, Święta, Zrób to sam

Pisanki pozytyw i negatyw, zdobienie krok po kroku

Pisanki pozytyw i negatyw, gdy powstały pierwszy raz … z potrzeby twórczego działania w chwili spokoju

W całym ferworze świątecznych przygotowań czasu było mało, więc w ostatniej chwili jaja ostatecznie trafiły wszystkie od razu do gara z wodą i łupinami cebuli, parę minut w ukropie i barwne jaja były gotowe.

Ale …

 

 

 

Ale następnego dnia, gdy wszystko było zrobione i przyszedł czas świętowania, był wolny czas, przyszedł pomysł, żeby te jednobarwne jaja jednak ozdobić.

Ale jak?

Można wydrapywać wzór ostrzem nożyka, ale można przecież te jednolite barwne jaja ozdobić też woskiem (dzieci zdobią kredkami świecowymi) , później spróbować powierzchnię jaj wytrawić.

Metodą prób, jaja na dosłownie chwilkę zanurzyłam w occie, po czym, ich powierzchnię przetarłam papierowym ręcznikiem, przy granicy z woskiem pomagałam sobie patyczkiem z watą i ścierałam barwną powierzchnię. Później wystarczyło tylko usunąć wosk (można go zdrapać albo umyć jajko w gorącej wodzie, wosk się rozpuści), a odkryło się piękne barwne zdobienie.

Wosk pełnił tu funkcję maski, chronił barwną powierzchnię przed trawieniem octem.

Udało się, efekt rewelacyjny :-)

Technika tradycyjna zdobienie jajka przy pomocy wosku pszczelego (świeca na bazie wosku pszczelego) i naturalnego barwnika (wywar z łupin cebuli). Serdecznie polecam :-)

Zdjęcia powstały w ubiegłym roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zdjęciach:

Kieliszek na jako Koplan

Naczynie ceramiczne owalne Koplan